EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS ÉS HARCMŰVÉSZET

CHEN TAIJI QUAN

„Nincs lágyabb, mint a víz, mégis a köveket kivájja:
nincs különb nála.”

(Tao Te King)

A stílus rövid bemutatása

 

A Tàijíquán (vagy taichichuan) 太极拳 egy ősi kínai harcművészeti irányzat, amelyet napjainkban elsősorban az egészség megőrzése céljából gyakorolnak. A kínai harcművészetek, vagyis a gōngfu 功夫, úgynevezett belső, vagy lágy iskolái közé tartozik. Az oktatás részét képezik qìgōng 气功 gyakorlatok, formagyakorlatok, lökőkéz gyakorlatok, alkalmazások és fegyveres gyakorlatok.

Más megközelítéssel; a TaiJi quan – egyensúly, nyugalom, ellazulás, testi és lelki harmónia, egészséges életmód. Egy ősi kínai harcművészeti ág, amely jótékony hatással van az egészségre, hatékony személyiségfejlesztő módszer, ugyanakkor hasznos önvédelmi rendszer is.

Tai Ji Quan

A Tai Ji Quan rendszeres gyakorlásának hatásai:

  • Javul az általános egészségi állapot
  • Energikusabb, rugalmasabb, mozgékonyabb a test és az elme
  • Finomodik a mozgáskoordináció, javul az egyensúlyérzék
  • Erősödik az immunrendszer, a szív- és érrendszer, javulnak az anyagcsere funkciói
  • Relaxáltabbá, stresszmentesebbé válik a gondolkodásmód, ezáltal az életvitel
  • Kiegyensúlyozottság, összhang kialakulása a gyakorlóban, ezáltal a szociális környezetében is

Qìgōng

A qigong gyakorlatok segítségével kialakítható a szervezetben a hosszú és egészséges élethez szükséges kiegyensúlyozott keringés. Mindezek mellett megteremti a taijiquan gyakorlásának alapjait.

Formagyakorlatok

A formagyakorlatok a taijiquan technikáinak meghatározott sorrendben való gyakorlását jelentik. Mozgásban végrehajtott meditációként segítik megőrizni az egészséget, fejlesztik a koncentrációt és egyben tanítják a taijiquan technikáinak alapjait.

Lökőkéz

A lökőkéz a tàijí jellegzetes páros gyakorlatrendszere. A gyakorlás során nem csak a partner erejét és mozdulatait tapasztaljuk meg, hanem mélyebben megismerjük személyiségünket, saját fizikai és pszichés reakcióinkat, állapotunkat. Alapszinten fontos gyakorlási mód azoknak is, akik a stílust kizárólag az egészségmegőrzés céljából gyakorolják. 

Alkalmazások

Az alkalmazások a formagyakorlatokban található önvédelmi és harci technikák, amelyek segítéségével – az arra érdeklődők számára – taníthatók a taijiquan önvédelmi és küzdelmi technikáinak alapjai.

Alapvető ismerete hasznos azoknak is, akik a stílust kizárólag egészségmegőrzés céljából gyakorolják, mert így érthetővé válik az egyes mozdulatok pontos kivitelezési módja.

Fegyverek

A fegyveres gyakorlatok egyrészt segítik a pusztakezes gyakorlatokhoz szükséges képességek fejlesztését, másrészt tanítják a taijiquan tradicionális alapfegyvereinek (kard, szablya lándzsa) használatát.

A stílus felépítése

Egyesületünkben Chén stílusú Tàijíquán  拳 tanulható.

Az oktatás Feng Zhiqiang (1928-2012) 18. generációs mester által kidolgozott Hùnyuán 混元 rendszerben történik.

Haladó szinten tanulható a tradicionális Chén stílusú Tàijíquánnak Chén Fake (1887-1957) 17. generációs mester által kialakított új iskolája (Xinjia 新架) és így, a hagyományos 83 és 71 lépéses formagyakorlat is.

Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquán 陈式心意混元太极拳 rendszere tartalmaz képességeket fejlesztő gyakorlatokat, pusztakezes és fegyveres formagyakorlatokat és lökőkéz gyakorlatokat. A mozgásanyaga egyaránt tartalmaz lassú, lágy, valamint gyors, erőteljes, akár ugrással végrehajtott technikákat is ezért a stílus egészségmegőrzésként és harcművészetként is gyakorolható.

Képességek fejlesztése / gōngfǎ  功法 /

jīběn gōng 基本功 jelentése „alapképességet fejlesztő gyakorlatok”. Azon képességek gyűjtőfogalma, amelyek a tàijíquán alapjainak elsajátításához szükségesek. Ide tartoznak a kondicionális képességek fejlesztésre és a stílus technikáinak elsajátítására szolgáló speciális gyakorlatok.

qìgōng jelentése „qì-vel kapcsolatos képességek fejlesztése” hosszú, kitartó munka útján. A qì 氣alapvetően levegőt jelent, de a világegyetemet betöltő energia vagy természeti erő, életerő megjelölésére is használjuk. A qìgōng segíti a qì megfelelő áramlását, tárolását és átalakítását a szervezetben. Ha ebben az áramlásban valamilyen zavar támad és felborul az egyensúly a szervezetben, akkor betegség alakulhat ki. A qìgōng alkalmas a betegség megelőzésére vagy akár gyógyítására is.

A Hùnyuán rendszer többféle gyakorlatsort tartalmaz:

Lazító Gōng /Hùnyuán Tàijí Fǎ Sōng Gōng  混元太极法松功 /

Tàijí hùnyuán belső Qìgōng /Tàijí hùn yuán nèi hōng hōng fǎ 太极混元内工功法 /    

Tàijí bot  /Tàijí Bàng 太极棒 /    

Tàijí pálca vagy vonalzó vagy iránytű / Tàijí Chǐzi Tàijí  /太极尺子 /

Selyemcsévélő jártasság /Xīnyì Hùnyuán Chánsī Gōng 心意混元纏絲功 /

Lovaglóállás gyakorlatsor /Hùnyuán Tàijíquán mǎ bù zhuāng liànxí  混元太极拳马步桩练习 /

Formagyakorlatok / tàolù 套路 /

A Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquán rendszere a hagyományos Chén stílusú Tàijíquán új formájának (Xinjia /新架/) két tradicionális formáját veszi alapul, de kihangsúlyozza a nagy köröket és a mozgásban megjelenő ellentéteket.  
 
Feng Zhi Qiang mester a tradicionális 83 lépéses úgynevezett első forma (yilu) mozdulataiból alakította ki a 24 lépéses formát és az arra épülő 48 lépéses formát. A tradicionális 71 lépéses úgynevezett második forma (erlu) mozdulataiból alakította ki a 32 lépéses formát és az arra épülő 46 lépéses formát.  A 24-es és 32-es forma célja elsősorban az egészség megőrzése, míg a 48-as és 46-os formát inkább harcias szellemben kell gyakorolni. 
 
Feng Zhi Qiang mester emellett kidolgozott még könyökformát és ágyúököl formát is, valamint kialakította a hagyományos 83 lépéses  és 71 lépése formának a nagy körökkel végrehajtott, Hùnyuán változatát.
 
Chén Shi Xīnyì Hùnyuán Tàijíquán pusztakezes és fegyveres formagyakorlatai
 
24 lépéses forma
48 lépéses forma
32 lépéses forma
46 lépéses forma
83 lépéses forma
71 lépéses forma
24 lépéses ágyúököl forma
szablya forma
kard forma

Lökőkéz / Tuī shŏu 推手 /

 
Tuī shŏu a taiji jellegzetes, harcra felkészítő páros alapgyakorlatainak összefoglaló elnevezése, amit lökőkéz, vagy más néven tolókéz gyakorlatnak nevezünk. A gyakorlás során nem csak a partner erejét, mozdulatait tapasztaljuk meg, hanem mélyebben megismerjük személyiségünket, saját fizikai és pszichés reakcióinkat, állapotunkat. Alapszinten fontos gyakorlási mód azoknak is, akik a stílust kizárólag az egészség megőrzésének céljából gyakorolják.
 
A gyakorlás során a két partner kezei folyamatos kapcsolatban vannak egymással, és meghatározott köröket hajtanak végre. A mozgás eleinte csak üres köröket valósít meg, később az erők is belekerülnek. 
 
A stílus harci jártasságai iránt érdeklődők a tanulás előrehaladtával a lökőkéz gyakorlatokba építhetik bele az önvédelmi fogásokat, így azokat egy folyamat részeként lehet gyakorolni, ami segít kialakítani a természetes, ösztönös reakciót. 
 
Lökőkéz versenyeket is szoktak rendezni, amelyeken a cél lehet a partner álló helyzetből való kimozdítása, vagy valamely területről való kiszorítása lökés, feszítés, csavarás, dobás vagy gáncs segítségével, úgy, hogy ütni, rúgni tilos.
 
Itt érdemes megjegyezni azt, hogy a gongfu versenyeken a tàijíquán művelői pusztakezes és fegyveres, egyéni és csoportos formagyakorlat kategóriában, illetve lökőkéz kategóriában mérhetik össze tudásukat. A formagyakorlatokat pontozással bírálják el. 
 
A harci képesség következő szintje az önvédelem, amely a szabályok nélküli támadások elhárítását tanítja, mondhatjuk úgy, hogy az „utcai harcot”.
 
A harci képességek legmagasabb szintje az az ökölharc, vagy más néven szabadharc: a sanda.  A sanda jelent teljesen szabad harcot is és szabályok közötti szabad küzdelmet is.  A gongfu versenyeken a sanda a szabályok közötti szabad küzdelmet jelenti. Ennek során két versenyző egy emelvényen ütés, dobás, rúgás technikákkal küzd egymás ellen.  A sanda azonban jelenti azt a teljesen szabad küzdelmet is, amikor két harcos a teljes technikait repertoárját felhasználva küzd. A teljesen szabad küzdelemben nagy tudású mesterek sokszor küzdenek oly módon is, hogy közben a másik testi épségére is figyelnek.