EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS ÉS HARCMŰVÉSZET

MESTEREINK

„Alapvetően két hibát lehet elkövetni a mesterré válás útján,
nem elindulni, és nem végig menni rajta.”

A Tàijíquán 太极拳

A Tàijíquán eredetét, különböző források nem egységesen határozzák meg, de elmondható, hogy a hagyományok leginkább Zhāng Sānfēng taoista szerzeteshez kötik. A legenda szerint egy, a daru merev, erős csőrével szemben hatékonyan védekező kígyó mozgása ihlette meg Zhāng Sānfēng -et.

Mestereink

Chen Wangting

(1600-1680)

Az 1930-as években, alapos kutatások után, a Henan tartománybeli Wen megyei a Chén család 9. generációját képviselő Chén Wang Ting-et jelölék meg a Tàijíquán megalkotójának. Így a Chén stílus minden Tàijí stílus közül az egyik legrégebbinek számít, és a legismertebb mai Tàijíquán stílusok (Yang, Wu (hao), Wu, Sun) ebből fejlődtek ki.

Chén Fake

(1887-1957)

Chén Fake 17. generációs mester elhagyva a Chén család otthonát Chenjiagou -t, Chen Zhao Pei meghívására Pekingbe költözött és nyilvánosan tanította a Chén stílusú Tàijíquán -t. Kialakította a Chen Taijiquan új irányvonalát a Xinjia -t 新架. Chén Fake-nak számos kiemelkedő tanítványa volt, akik közül meg kell említeni Tian Xiuchen (1916-1984) 18. generációs mester, valamint a Hùnyuán rendszert megalkotó Feng Zhiqiang (1928-2012) 18. generációs mester nevét. Ők voltak a mesterei Han Kuiyuan (1948- ) 19. generációs mesternek, aki elhozta hazánkba a Chén stílusú Tàijíquán -t.

Hu Yaozhen

(1897-1973)

Hu Yaozhen mester magas szinten művelte a harcművészeteket és a tradicionális kínai gyógyászatot. Sikeresen alkalmazta a qigongot a gyógyításban. A modern qigong atyjának is nevezik. Feng Zhiqiang mester tőle tanulta a belső qi gongot és a Hat Harmónia Xinyi Quant.

Tián Xiùchén

(1916-1984)

Tian Xiuchen 18. generációs mester Chén Fake-nak kiemelkedő tanítványa volt. 1983 áprilisában, a megalakuló Pekingi Chen Stílusú Taijiquan Kutatóintézet alelnökévé választották. Türelmes, pontos és lelkes tanítása nagy mértékben járult hozzá a Chén stílusú Tàijíquán széles körben való elterjedéséhez.

Feng Zhiqiang

(1928-2012)

Feng Zhiqiang 18. generációs mester, aki a Chén stílusú Tàijíquán 17. generációs mesterének Chén Fake -nak és  Hu Yaozhen a Xīnyì Liùhéquán mesterének is tanítványa volt. Mesterei tudását egyesítve létrehozta a  Chén stílusú Tàijíquán új módszerét amit  Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquánnak 陈式心意混元太极拳, röviden Hùnyuán Tàijíquánnak nevezett el.   1983 áprilisában, a megalakuló Pekingi Chen Stílusú Taijiquan Kutatóintézet alelnökévé választották.

Han Kuiyuan

(1948- )

Han Kuiyuan 19. generációs mester Tian Xiuchen (1916-1984) és Feng Zhiqiang (1928-2012) 18. generációs mesterek tanítványa, aki elhozta hazánkba a Chén stílusú Tàijíquánt. Magyarországon, Chen Taijiquan-t és Qi Gong-ot tanít, valamint hagyományos kínai gyógymódokkal foglalkozik. 2001 őszén létrehozta a Magyarországi Chen Stílusú Xinyi Hunyuan Taijiquan Egyesület-et.

Molnár Gábor

(1965- )

Molnár Gábor 20. generációs Chen stílusú Taijiquan mester 1965-ben született Dunaújvárosban.  Középiskolás évei alatt ismerkedett meg a küzdősportokkal, elsőként a birkózással, majd a karatéval és kick-box-al. Később a Wing Chun több irányzatát is gyakorolta, majd ezt követte a Taijiquan (Yang és Wu stílus). A Chen stílust 1999-ben kezdte tanulni Budapesten, Han Kuiyuan 19. generációs Taijiquan mestertől. Látva elkötelezettségét és szorgalmát, Han mester felkérte a stílus oktatására. Rendszeresen részt vett számos sikeres bemutatón és versenyen, hogy még elismertebbé tegye a Taiji-t, és Han mestert. Munkája és szorgalma elismeréséül, 2007-ben Han Kuiyuan mester ünnepélyes keretek között beavatott tanítványává fogadta. Számos hazai és nemzetközi bajnokságon állt a dobogó legmagasabb fokán. 2012-ben Pekingben megrendezett Nemzetközi Harmónia Kupán, első helyen végzett pusztakezes és fegyveres kategóriában. Kategóriájának győzteseként részt vehetett a mesterek tornáján, ahol pusztakezes 71-es formagyakorlatával első helyezést ért el.

CHEN CSALÁDFA

Oktatónk Egry Tibor, akinek bemutatkozása ide kattintva érhető el.

Pécsett születtem 1971-ben. Családunk 1977-ben Paksra költözött. Itt gimnáziumi éveim alatt Shotokan Karatét tanultam. Miután visszaköltöztem Pécsre, 1992-től Chang Dung Sheng Kung Fu -t és Taiji Quan -t tanultam. A stílusok elsajátítása mellett a sportoktatást is tanultam, már ekkor számos alkalommal vezettem edzést. 1996-tól Ju Jitsu-t alapjaival ismerkedtem meg, majd 1998-tól Kenjutsut (tradicionális japán kardvívás) tanultam Suzuki Kimiyoshi mestertől.

2000 májusában kezdtem meg a Chen stílusú Xinyi Hunyuan Taiji Quan tanulását Békefi Andrástól, majd Joó Szilárdtól. 2003 évtől Molnár Gábor vállalta tanításomat, aki engedélyt kért Han Kuiyuan mestertől arra, hogy szakmai felügyelete mellett a pécsi csoportot vezessem. Egy év múlva a pécsi csoport megalapította a Pécsi Chen Stílusú Tai Ji Quan Egyesületet.

2006 évtől kezdődően több nemzetközi és országos bajnokságon sikerült a dobogó legfelső fokára állnom egyéni és csoportos pusztakezes, illetve fegyveres formagyakorlat kategóriákban. A magyar tradicionális Kung Fu és Wushu Szakszövetség Magyar Bajnokságán első helyezést értem el 2008 évben férfi belsőerős fegyveres formagyakorlat kategóriában. Szintén ebben az évben Perugiában, a 16th World Kung Fu Wu Shu Championship eseményen csoportos fegyveres formagyakorlat kategóriában második helyezést értünk el csapattársaimmal. A versenyzés mellett az iskolánk által szervezett stílusbajnokságokon rendszeresen bíráskodtam. A Pécsi Tudományegyetemen több féléven át oktattam a stílust a „Táncoló Egyetem” kurzus keretében, amely az egyetemi hallgatók számára kötelező testnevelés órának felelt meg.

2011. március 2.-án Han Kuiyuan mestertől oktatói oklevelet kaptam.

Célom, hogy az oktatás magas színvonalának fenntartása mellett, iskoláink tagjainak összefogásával, a stílust ismertté, népszerűvé tegyük azért, hogy minél több ember hasznára váljon.